Dítě v nebezpečíNezakazujte jim, aby chodily mezi kamarády, ale řádně je začněte poučovat. Vysvětlete, že rozhlédnutí při přecházení silnice neprovádíte proto, že se jako dospělí bojíte, ale proto, že auta jsou nebezpečná a za volantem sedí také jen člověk. Když mu dítě vkročí do cesty, nemusí auto zabrzdit včas a ono bude, v tom lepším případě, zraněné. Samozřejmě, že je fajn, když jde jen na hřiště v blízkosti domu, kde bydlí, ale díky jejich rušení a nahrazování je místy na parkování, mnohdy musí absolvovat cestu minimálně přes jednu silnici.
maminky s dětmi
Vždy mějte na paměti, že je i tehdy, prozradí-li, že je domluvené s kamarády sejít se na kraji lesa či na křovinatém paloučku, kam málokdo chodí. Vysvětlete mu, že je sice hezké chodit do míst, kde je klid, ale tam může číhat nebezpečí ve formě zlého člověka. Nedejte na jeho kasání, že jich přeci bude víc, a tak by ho přeprali. Kdyby nastal problém, rozutekli by se jako vrabci. Váš potomek musí vědět, že nesmí dát na úsměv a hezké řeči typu: „ Pojď mi ukázat cestu, já jsem nepochopil, jak jsi mi to popsal.“ Ani si nesmí brát jakoukoli nabízenou sladkost od neznámého člověka.
Jestli jezdí na kole, naučte ho, že přilba mu chrání hlavu a dodržování předpisů je samozřejmostí. Od deseti let se smí samo pustit do silničního provozu. Naučte ho na příkladech vzorů jemu blízkých, jak se správně chovat. Zkuste mu najít počítačovou hru, při které si osvojí správné chování při jízdě na kole. Je samozřejmostí, že kolo je dobrém technickém stavu a cyklista musí být dostatečně viditelný.
Naučte svou ratolest, jak se chovat při jízdě s kamarády. Pokud jich jede víc, měli by jet za sebou co nejblíže pravému okraji vozovky a dodržovat bezpečnou vzdálenost mezi sebou. Vysvětlete, jak by to dopadlo, kdyby jeden zabrzdil a ten za ním by byl tak blízko, že by ho přejel, nebo by se díky tomu stal hromadný karambol se zraněními.
děti na lávce
Důrazně mu řekněte, že v žádném případě nemá jezdit se sluchátky v uších. Vlastně by nemělo ani takto chodit po chodníku. Přes hudbu dunící do hlavy neslyší, co se kolem něj děje a je nebezpečí, že zabrané do hudby vstoupí pod kola jedoucí auta, nebo neuslyší, jak za ním někdo jde. Při nošení batohu na zádech by si díky hluku uvnitř uší nevšimlo, že se mu v něm někdo hrabe.
Mějte ale na paměti – dítě napodobuje a opakuje to, co samo vidí u svých rodičů. Buďte mu tím správným příkladem.

4.3
03